"

Agility

TamSKissa pyörii ympäri vuoden noin 50 eritasoista agilityryhmää mölliryhmistä SM- ja karsintatasolla kilpaileviin. Lisäksi järjestetään lyhyempiä alkeis-  ja pentukursseja sekä kertaluontoisia päivä- ja viikonloppukoulutuksia. Aktiivisia kouluttajia riveissämme toimii myös noin 60, minkä lisäksi jäseniämme kouluttavat vuosittain lukuisat vierailevat kouluttajat. Myöskin kilpailutoiminta on aktiivista ja yhdistyksen jäsenistöstä löytyy monta Suomen huipulla kilpailevaa koirakkoa.

Yhteystiedot:
————————————————————–

Tiina Viitanen, agilityn koulutustiimi
tiina.viitanen@nokia.com
p. 050 552 7556
————————————————————–
Johanna Nyberg, agilityn kisatiimi
johanna.nyberg@pp.inet.fi
p. 040 5535 828
————————————————————–
Tero Sarkola, estetiimi
————————————————————–

Menestystä Agilityssa:

EOJ 2018
Juniorit (8-13 v.)
Medi, sijalla 3., Sisu ja Tytti Vehkalahti

Halli SM 2018
Minijoukkue, sijalla 2., joukkueessa Junnu, Nipsu, Ruu, Halla
Medijoukkue, sijalla 3., joukkueessa, Käki, Dave, Hikka ja Ella
Maksijoukkue, sijalla 2., joukkueessa Hilpi, Ihme, Ilo ja Böödi

Piirinmestaruus 2017
Yksilö
Mini, sijalla 3., jackru Retu ja Laura Myllys
Medi, sijalla 1., novnou Tikru ja Johanna Nyberg
Medi, sijalla 3., schape Seela ja Kati Rouhento

Juniorit
Mini, sijalla 1., käävil Fami ja Elisa Heikkilä
Medi, sijalla 1., shelam Peppi ja Peppi Försti
Maksi, sijalla 1., shelam Aksu ja Heli Kalves

Joukkue
Medi, sijalla 1., joukkueessa tikru, Lordi, Tykki ja Wii
Maksi, sijalla 1., joukkueessa Ketku, Ihme, Böödi ja Hilpi

Halli SM 2017
Minijoukkue, sijalla 1., joukkueessa Nipsu, Piipu ja Sinni

Juniori / Seniori / Para SM 2017
Para3, sijalla 1. cavspa Remu ja Hanne Tamminen

Seniori2, medi, novnou Cara ja Mari Kattainen
Seniori1, maksi, Böödi ja Tommi Raita-aho
Seniori2, maksi, Satiainen ja Tommi Raita-aho

PAWC 2017
Para6, mini, sijalla 2. x-rotu Ropperi ja Jonna Malmberg

EOJ 2017
Medijoukkue, sijalla 2., joukkueessa espves Letti ja Milja Haapamäki

Juniori / Seniori / Para SM 2017
Para3, sijalla 1. cavspa Remu ja Hanne Tamminen

Juniori / Seniori / Para SM 2016
Para3, sijalla 1. cavspa Remu ja Hanne Tamminen
Para6, sijalla 1. x-rotu Ropperi ja Jonna Malmberg

SM 2015
Joukkue
Medi, sijalla 1. (Ella, Hikka, Pinni ja Olli)

Piirinmestaruus 2015
Joukkue
Mini, sijalla 1. (Piipu, Sinni, Tinka ja Nipsu)
Medi, sijalla 2. (Ella, Pinni, Olli ja Hikka)
Medi, sijalla 3. (Willa, Tikru, Wii ja Lordi)
Maxi, sijalla 2. (Böödi, Loru, Pörrö ja Satiainen)
Maxi, sijalla 3. (Ilo, Ihme, Luu ja Into)

Yksilö
Mini, sijalla 2. parson Piipu ja Tuija Laurila
Medi, sijalla 1. kromfo Hikka ja Kaisa Ylä-Tuuhonen
Medi, sijalla 2. novnou Lordi ja Johanna Nyberg
Medi, sijalla 3. novnou Tikru ja Johanna Nyberg
Maxi, sijalla 1. kropai Satiainen ja Tommi Raita-aho
Maxi, sijalla 3. borcol Jeriko ja Sabina Lähteenmäki

AVO SM 2015
Juniorit, alle (8-13 v.)
Medi, 2. koohon Ella ja Senni Tanttari

Seniori
Maxi, 1. kropai Böödi ja Tommi Raita-aho

Juniori / Seniori / Para SM 2015
Juniori (8-13 v.)
Mini, 3. havan Lyyli ja Katri Siltanen

Juniori (14 – 17 v.)
Medi, 1. espves Letti ja Milja Haapamäki
Medi 2. koohon Ella ja Senni Tanttari
Maxi  3. lyhcol Sissi ja Maisa Alatalo

Seniori (50 +)
Medi 1. novnou Tikru ja Tommi Raita-aho
Maxi 2. kropai Böödi ja Tommi Raita-aho

Agility Nordic Championships 2015
Medijoukkue – Suomi, sijalla 1, Joukkueessa kromfo Hikka ja Kaisa Ylä-Tuuhonen

Piirinmestaruus 2014
Yksilö
Medi 1. novnou Tikru ja Johanna Nyberg
Medi 2. koohon Ella ja Anu Kylvén

Maxi 1. borcol Spot ja Pekka Perälä
Maxi 2. borcol Loru ja Soile Niemi

Joukkue
Medi 1. Tamsk (Tikru, Hikka, Olli ja Ella)
Maxi 1. Tamsk (Böödi, Pimpo, Satiainen ja Spot)

Avo SM (seniorit, juniorit ja nuoret) 2014

Juniorit (8-14 v.)
Medi, sijalla 1. koohon Ella ja Senni Tanttari

Seniori
Medi, sijalla 3. schape Molla ja Marke Kulo

AVO SM (yleinen)
Medi, sijalla 2. novnou Lordi ja Matleena Kallio

European Open 2014
Mini, sijalla 4. shelam Nipsu ja Anu Rantanen

MM 2014
Medi, sijalla 3. koohon Olli ja Outi Harju

Nordic Championships 2014
Medi, joukkue – Suomi, sijalla 1. Joukkueessa koohon Olli ja Outi Harju

Piirinmestaruus 2013
Yksilö
Mini, sijalla 1. käävil Heta ja Heta Kylmämaa
Mini, sijalla 2, kleins Taika ja Reetta Kangaslampi
Mini, sijalla 3. cavspa Jente ja Sanna Koivuranta
Medi, sijalla 1. koohon Ella ja Anu Kylvén
Maxi, sijalla 1. kropai Puubi ja Tommi Raita-aho
Maxi, sijalla 2. borcol Loru ja Soile Niemi

Joukkueet
Mini, sijalla 1, Tamsk (Hamu, Minni, Halla ja Heta)
Mini, sijalla 3, Tamsk (Rakel. Vilja, Tatu ja Stina)
Medi, sijalla 1. Tamsk (Viggo, Aida, Hikka ja Olli)

Juniori / Seniori / Para SM 2013
Juniori (14-17 v.)
Sijalla 2. cavspa Andy ja Suvi Tamminen

AVO SM 2013
Nuoret (15-17 v.)
Maxi, sijalla 1. schape Saku ja Ida-Lotta Jakonen
Maxi, sijalla 3. auskel Tex ja Veera Järvinen

AVO SM (yleinen)
Mini, sijalla 2. cavspa Andy ja Petri Tamminen
Medi, sijalla 2. novnou Tikru ja Johanna Nyberg
Maxi, sijalla 2. kropai Puubi ja Tommi Raita-aho

AVO SM (seniorit, juniorit, nuoret) 2012
Seniori
Medi, sijalla 2.  schape Molla ja Marke Kulo